Мастопатію можна запідозрити самостійно. Для цього потрібно знати динаміку симптомів захворювання та деякі нюанси:
ранні ознаки: біль у грудях, яка посилюється перед менструаціями, відчуття дискомфорту, зміна форми та розміру молочних залоз;
пізні ознаки: біль посилюється при дотику до шкіри грудей, біль спостерігається в пахвовій ділянці та плечах, виділення із сосків.
Один з основних симптомів – новоутворення в грудях та зміна їх розмірів. Щоб їх виявити, зробіть наступне:
Станьте перед дзеркалом та опустіть руки вздовж тіла.
Уважно роздивіться груди: чи змінилася їх форма або розмір. Можливо вони стали несиметричними.
Пальпація. Для кращого контакту змастіть руки милом або кремом. Підведіть ліву руку до правої молочної залози та покладіть на неї кінчики 3-х або 4-х пальців. Проводьте руками по часовій стрілці. Теж саме зробіть правою рукою з лівою груддю. При мастопатії ви можете виявити ущільнення в обох або одній залозі.
Якщо виникли болі, які посилюються перед менструацією, а при пальпації виявились тверді невеликі ущільнення, потрібно звернутися до лікаря, який призначить індивідуальний метод дослідження: мамографію, ультразвукову діагностику та визначення рівня гормонів в крові або інший.
Щоб попередити мастопатію, жінці потрібно регулярно проводити огляд грудей. Бажано робити це в перші дні після менструації стоячи або лежачи. Починаючи з 40 років жінці рекомендовано раз в рік проводити профілактичну мамографію.
Leave a reply