Доброякісна зміна тканин молочної залози – одна з найбільш поширених патологій у жінок, які включають різні по симптомам та клінічній картині захворювання. Не дивлячись на органічні зміни у молочній залозі, захворювання піддається медикаментозному або хірургічному лікуванню.
Мастопатія – це захворювання, при якому в молочних залозах розростається залозиста тканина, що призводить до формування доброякісних новоутворень. У 90% випадках до лікаря-маммолога жінки звертаються саме з мастопатією. Пік захворюваності припадає на 45 років. Мастопатії бувають двох форм: дифузна та вузлова.

На розвиток мастопатії впливають зовнішні та внутрішні причини:

психоемоційні перевантаження та стреси. Невдоволеність сімейним життям та власним тілом, конфлікти на роботі або с дітьми, невротичні розлади– все це впливає на роботу гормонів та сприяє розвитку захворювання;
репродуктивні фактори: вагітність з мертвонародженою дитиною, велика кількість абортів, пізня вагітність, плід великих розмірів, раннє менархе (найперша менструація), запізніла менопауза;
запальні захворювання органів репродуктивної системи;
відсутність сексуального життя, пізній початок сексуального життя (в 30 років і старше), знижений сексуальний потяг;
захворювання ендокринних органів: цукровий діабет, гіпотиреоз, метаболічний синдром, синдром полікістозу яєчників, вроджені порушення кори наднирників;
захворювання печінки;
генетична схильність.

Мастопатія – хвороба, що залежить від роботи гормонів, тому в розвитку патології перше місце завжди відіграє порушення роботи ендокринних залоз. Тож головна ланка у розвитку мастопатії – це неправильна секреція статевих гормонів, що викликає гормональний дисбаланс в організмі.

Масталгія – найперший та найпоширеніший симптом. Масталгія характеризується як суб’єктивно неприємні больові відчуття в молочних залозах різної інтенсивності. Масталгія – це циклічне явище, груди стають болючими та збільшуються у розмірі в передменструальний цикл.

Неприємні відчуття та дискомфорт виникають майже у всіх жінок. Як правило, ці болі мають ниючий та тягнучий характер. Масталгія може бути односторонньою або двосторонньою. Частіше за все болі локалізуються у верхній частині грудей.

По мірі розвитку захворювання болі в грудях стають більш стійкими та частішими. У деяких жінок больовий синдром розповсюджується на пахвову ділянку, плече та лопатку. Рідше болі виникають у ребрах та спині.

Хронічний дискомфорт у грудях призводять до психоемоційного стресу. Виникають головні болі, сон стає поверхневим та переривчастим, жінка швидко втомлюється, стає роздратованою та емоційно неврівноваженою.

На пізніх етапах болі у грудях майже минають, але з’являються ділянки ущільнення, які виявляються пальпаторно. Ці ділянки не мають чітких меж. Мають вигляд малої зернистості.

Виділення із сосків спостерігається у 5–6% жінок. Виділення мають різну консистенцію, об’єм та колір. Частіше за все вони нагадують молозиво та гній з темно-жовтим або зеленим кольором. Для мастопатії характерна постійна зміна кольору виділень – це обумовлюється структурними змінами в молочній залозі.

Деякі відмінності має вузлова форма мастопатії. Наприклад, в грудях виникають поодинокі або множинні ущільнення, які виявляються в одній або двох залозах. При пальпації ці утворення мають зернисту або бугристу поверхню.

Leave a reply